پلی استایرن

مواد پلی‌استایرن، پلاستیکی همه کاره هستند که برای تهیه طیف گسترده‌ای از محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان یک پلاستیک سخت و محکم، اغلب در محصولاتی که نیاز به وضوح و شفافیت خاص دارند از قبیل بسته‌بندی مواد غذایی و مواد آزمایشگاهی از ماده شیمیایی Polystyrene استفاده می‌شود.

کاربرد مهم مواد پلی‌استایرن

ماده شیمیایی پلی‌استایرن هنگام ترکیب با رنگ‌های مختلف از جمله موارد افزودنی و یا موارد پلاستیکی دیگر برای ساخت وسایلی چون تجهیزات الکترونیکی، گلدان‌ها و اسباب‌بازی‌ها کاربرد بسیاری دارد این ماده به‌خصوص در کف منازل بسیار استفاده می‌شود زیرا به دلیل خاصیت عایق‌پذیری نقش به‌سزایی در این زمینه دارد. جالب است بدانید این ماده به‌طور طبیعی در غذاهای فیبردار چون توت‌فرنگی، دارچین، قهوه و گوشت گاو نیز مشاهده می‌شود.

کاربرد در لوازم خانگی

محصولات و لوازم خانگی چون یخچال‌ها، تهویه هوا، اجاق گاز، ماکروویو، جاروبرقی، مخلوط‌کن و سایر محصولات دیگر اغلب با پلی‌استایرن جامد تهیه می‌شوند این ماده بی‌اثر و مقرون به‌صرفه خواهد بود.

کاربرد در صنعت خودرو

مواد پلی‌استایرن به‌صورت جامد و فوم برای ساخت بسیاری از قطعات خودرو از جمله دستگیره‌ها، پانل‌های ابزار، صندلی‌های محافظ کودک کاربرد فراوانی دارد.

کاربرد در مواد غذایی

بسته‌بندی مواد غذایی با پلی‌استایرن به‌طور معمول یکی از بهترین تکنیک‌ها برای عایق‌بندی بهتر ظروف است. بنابراین باعث می‌شود زمان ماندگاری مواد غذایی طولانی‌تر شود و هزینه کمتری نیز در بر داشته باشد.

کاربرد مواد پلی‌استایرن در عایق

فوم پلی‌‌استایرن سبک دارای عایق حرارتی عالی در کاربردهای بی‌شماری از قبیل دیوارهای ساختمان و بام، یخچال، فریزر و تؤسیسات سردخانه صنعتی است. عایق پلی‌استایرن بی‌اثر، بادوام و مقاوم در برابر آسیب آب است.

کاربرد مواد پلی‌استایرن در پزشکی

از پلی‌استایرن به دلیل شفافیت و سهولت در ضد عفونی کردن، برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای پزشکی از جمله سینی‌های کشت بافت، لوله‌های آزمایش، ظروف پتری، اجزای تشخیصی، محفظه مخصوص کیت‌های تست و وسایل پزشکی استفاده می‌شود.

گریدهای مختلف پلی استایرن

گریدهای مختلف PS عبارتند از: