شرکت‌های پتروشیمی ایران

فعالیت صنعت پتروشیمی در ایران در سال ۱۳۴۲ با بهره‌برداری از واحد تولید کود شیمیایی مجتمع پتروشیمی شیراز آغاز و به دنبال آن، در سال ۱۳۴۳ شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأسیس شد و امروز، شرکت‌های پتروشیمی ایران در ۶۰ سالگی به صنعتی عظیم تبدیل‌شده‌اند که تداوم رشد و توسعه در آن‌ها می‌تواند تحولی عظیم در اقتصاد کشور ایجاد کند و جایگاه ایران در منطقه و جهان را ارتقا دهد.

پتروشیمی در جهان: ارزش فروش کل محصولات پتروشیمیایی و شیمیایی جهان با احتساب صنایع تکمیلی و پایین‌دستی در سال ۲۰۲۰، حدود ۳۶۷۰ میلیارد دلار برآورد شده است. چین به‌تنهایی با ۱۴۸۸ میلیارد دلار ارزش فروش و سهم ۴۴ درصدی در جایگاه نخست دنیا قرارگرفته است. ایران با احتساب مجموع صنایع پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی، حدود ۱۷ میلیارد دلار محصول، تولید و روانه بازارهای داخلی، منطقه‌ای و جهانی کرده است.

محصولات پایه: توسعه افقی و عمودی زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی نیازمند تولید و به‌کارگیری محصولات پایه است. ظرفیت تولید سالانه محصولات پایه صنعت پتروشیمی در سال ۲۰۲۰ در جهان ۸۶۰ میلیون تن، چین ۲۶۰ میلیون تن، عربستان ۴۴ میلیون تن، آمریکا ۱۰۴ میلیون تن و ایران ۳۰ میلیون تن است. محصولات پایه شامل هشت محصول، متانول، آمونیاک، اتیلن، پروپیلن، بوتادی‌ان و BTX (بنزن، تولوئن و زایلین) است.

در این صفحه به شرکت‌های پتروشیمی ایرانی و برخی محصولات پلیمری عرضه شده توسط آنها در بورس کالا می‌پردازیم:

شرکت پتروشیمی پتروپاک مشرق زمینشرکت پتروشیمی آریا ساسول
شرکت پتروشیمی شازند (اراک)شرکت پتروشیمی امیرکبیر
شرکت پتروشیمی ایلاممجتمع پتروشیمی باختر
شرکت پتروشیمی بندر امام (ماهشهر)شرکت پتروشیمی تبریز
شرکت پتروشیمی تخت جمشیدشرکت پتروشیمی تندگویان
شرکت پتروشیمی جمشرکت پتروشیمی خوزستان
پتروشیمی قائد بصیر (گلپایگان)پتروشیمی لاله
شرکت پتروشیمی لرستانشرکت پتروشیمی مارون
شرکت پتروشیمی مهابادشرکت پتروشیمی مهر
شرکت پتروشیمی میاندوآبشرکت پتروشیمی نوید زر شیمی